Koperty na płyty winylowe / koperty na winyle

Projekt koperty na płyty winylowe — okładki winylowej — praktyczny przewodnik

Dzięki doświadczeniu Repliq Media Team – projektantów graficznych z powołania, staraliśmy się odpowiedzieć na najczęstsze pytania, które nasi klienci najczęściej nam zadają, jeśli chodzi o okładki winylowe.

W 1938 roku Columbia Records zatrudniła grafika Alexa Steinweissa jako dyrektora artystycznego. Wkrótce wymyślił koncepcję okładek albumów i koperty na płyty winylowe, zastępując używane wcześniej szare, zwykłe okładki. Niedługo potem inne wytwórnie płytowe poszły w jego ślady i opublikowały własne kolorowe, papierowe koperty na płyty winylowe zarówno na 10-, jak i 12-calowe krążki.

Niektórzy mówią, aby nigdy nie oceniać książki po okładce, ale do dziś grafika winylowa jest tak samo częścią tożsamości płyty, jak spiralne rowki, które sprawiają, że można rozkoszować się tym świetnym dźwiękiem.

Jak ważny jest projekt koperty na płyty winylowe? Jaki jest tego cel?

Okładki – koperty na płyty winylowe są ważne z wielu powodów. Ma moc i potrafi być siłą uzupełniającą w zwiększaniu sprzedaży krążków, ale jeśli zostanie zlekceważona, może mieć odwrotny skutek. Wyobraź sobie, że kopiesz w skrzyni z płytami w sklepie muzycznym i po prostu przeglądasz przypadkowe płyty. Wiele razy Twoje wybory są kierowane wyłącznie nastrojem i przesłaniem, jakie przekazuje koperta na płytę winylową – okładka albumu.

Koperty zewnętrzne na płyty winylowe

Okładki albumów, poza użytecznością rozpoznawania konkretnych płyt, służą komunikowaniu przekazu za pomocą fotografii, grafiki czy ilustracji.

Większość kolekcjonerów płyt twierdzi, że jednym z głównych powodów, dla których zakochali się w winylu, jest to, że można zobaczyć dzieło w formacie 32 cm x 32 cm. A jeśli jesteś osobą, która lubi siedzieć i intensywnie słuchać muzyki, lubisz patrzeć na koperty na płyty winylowe – okładkę i analizować ją tak, jakbyś patrzył na słynny obraz. Dlatego nie należy tego przeoczyć.

Muzyka ma moc wprowadzania ważnych zmian, podobnie jak grafika, jeśli zostanie odpowiednio potraktowana. Może przekazać światu sensowne przesłanie.

Czy koperty na winyle – okładka albumu jest tak samo ważna, jak muzyka?

Cóż… nie byłoby żadnej okładki, gdyby nie muzyka, ale byłaby muzyka, gdyby nie okładka… Więc nie można powiedzieć, że okładka albumu nie jest tak ważna, ale jest diabelsko ważna! Zależy to również od tego, kim jesteś. Jest tak wielu muzyków, którzy naprawdę skupiają się na grafice i sprawiają, że koperta na winyle jest szalenie wybitna. Są też gatunki, takie jak punk czy elektronika, które lubią prostotę i łatwy przekaz… co też jest fajne. To naprawdę zależy od artystycznego kierunku, który obierasz. Wyobraź sobie, że „The Dark Side of the Moon” miałaby tylko czarną okładkę…

O czym powinni pamiętać muzycy, planując koperty na płyty winylowe do swojego projektu winylowego? Kto powinien to zaprojektować?

Opracowując projekt płyty winylowej, zdecydowanie należy mieć na uwadze, że styl i sama szata graficzna są odzwierciedleniem gatunku muzycznego. Upewnij się, że reprezentuje Twoją muzykę w taki czy inny sposób. Spróbuj skoncentrować się na swojej tożsamości jako artysty, zespołu, muzyka itp. Pomyśl nad tym, co Cię/Was definiuje?

Koperty kartonowe na winyle – jak zaprojektować opakowania na winyle?

Jeśli Twoja muzyka jest po stronie eksperymentalnej, to musisz dopasować ją do okładki. Jeśli jesteś muzykiem pop, możesz chcieć pojawić się na okładce – co też jest w porządku. Różne gatunki muzyczne mają tendencję do podążania za pewnymi stylami projektowania. Wiele można stracić na sprzedaży, jeśli się na tym nie skupisz. Poznaj swoich odbiorców! Jeśli okładka Twojego hip-hopowego albumu wygląda jak black lub death metalowa okładka, może łatwo zostać przeoczona przez Twoich wymarzonych słuchaczy. Przynajmniej nie pozwól, aby wyglądało to na coś zupełnie innego, chyba że jesteś tak dobrze znany, że możesz to zrobić.

Koperty na płyty winylowe – okładki albumów – grafika

Możesz również samodzielnie wykonać grafikę, nie musisz być profesjonalistą. Chociaż, jeśli nigdy wcześniej tego nie robiłeś, koniecznie poszukaj inspiracji i przeprowadź wiele badań. Spójrz na 100 najlepszych okładek płyt i kopert na winyle, połącz swoje ulubione pomysły… Nie wahaj się poprosić o radę lub pomoc swojego przyjaciela projektanta, lub najlepiej zatrudnić profesjonalistę. Nie wydawaj więcej niż koszt tłoczenia winylu na prace drukarskie, jeśli chcesz zaoszczędzić na projekcie koncepcyjnym płyty. Możesz użyć zdjęcia, jeśli pamiętasz o układzie. A jeśli projekt nie jest czymś prostym, nie będzie tani.

Jakie błędy popełniają początkujący chcący zaprojektować własne koperty na płyty winylowe?

Zasadniczo klasycznym błędem początkujących jest brak znajomości różnicy między RGB (cyfrowy) a CMYK (drukowany). Bardzo trudno jest zmienić te dwa modele kolorów po zaprojektowaniu okładki.

Gdzie znaleźć odpowiednie rozmiary, formaty lub szablony okładek winylowych?

7-calowe i 12-calowe szablony okładek winylowych, a także bezpłatne szablony etykiet można pobrać w dowolnym momencie z internetu. Jeśli interesują Cię inne opcje, możemy wysłać Ci odpowiedni szablon. Wystarczy się z nami skontaktować telefonicznie +48 22 692 74 30 lub za pomocą e-maila repliq@repliqmedia.com.

Jak przed przesłaniem sprawdzić, czy projekt koperty na płyty winylowe – okładki jest poprawny? Jakie są najczęstsze błędy?

Sprawdź, czy jesteś zadowolony z projektu, kolorów i układu koperty na płytę winylową, drukując ostateczny szablon projektu opakowania winylu na zwykłej drukarce. W ten sposób możesz dokonać niezbędnych korekt przed wysłaniem go do nas. Na przykład sprawdź, czy czcionki mają odpowiednią równowagę rozmiarów w grafice.

Przed przesłaniem projektu wróć na naszą stronę i wykonaj listę kontrolną. Jeśli twoja okładka spełnia wszystkie poniższe punkty, powinieneś być gotowy.

 • kolor CMYK,
 • 5mm spadu na krawędziach okładek,
 • co najmniej 300 dbi/ppi,
 • eksportowany jako Acrobat 1.3 pdf,
 • wszystkie czcionki muszą być przekształcone w obiekty,
 • częściowy lakier, folia na gorąco lub tłoczenie na dokładnej pozycji w 100% jednym kolorem na osobnej stronie,
 • bez widocznych linii cięcia, linii zagięcia i linii wykrawania, zamiast – jeśli to konieczne – znaków cięcia i zaginania,
 • umieszczone pojedynczo i wyśrodkowane na stronie w przypadku produktów wieloczęściowych, np. etykiet lub broszur (pojedyncze strony lub nakładane podwójne strony) lub podobnych.

Linie i rozmiary czcionek

 • Grubość linii musi być nie mniejsza niż 0,15 mm w druku pozytywowym i 0,25 mm w druku negatywowym.
 • Grubość linii dla folii na gorąco i wytłaczania musi wynosić 0,35 mm.
 • Czcionki powinny mieć minimalną wielkość 5 pt dla druku pozytywowego i co najmniej 7 pt dla druku negatywowego.

Zabarwienie

 • Czarny tekst i linie powinny być dostosowane do nadruku z tłami CMYK.
 • W połączeniu suma wszystkich kolorów nie powinna być wyższa niż 280% dla pokrycia farbą.
 • Aby uzyskać efekt głębokiej czerni 100% czerni, należy pod warstwą czerni umieścić 50% cyjanu (100% czerni i 50% cyjan).
 • Białe czcionki na głębokiej czerni w 1C powinny składać się tylko z 2 kolorów, czarnego (+50% cyjan), nie więcej.

Jakie podstawowe informacje powinna zawierać okładka albumu – koperta na płytę winylową? A co z etykietami środkowymi?

O ile nie koliduje to z Twoją koncepcją projektową, grafika winylowa powinna być zgodna z klasyczną specyfikacją albumu. Zwykle przednia okładka zawiera nazwę artysty/zespołu, a także nazwę wydania albumu. To praktyczna zasada, ale niektórzy projektują to w niekonwencjonalny sposób. Ty też możesz!

Przednia okładka koperty na płytę winylową

Niektórzy pomijają tekst na grzbiecie… To, co zawsze polecamy każdemu, to aby umieścić nazwę artysty/zespołu na grzbiecie koperty na płytę winylową tak, aby wyskoczyła ona z różnych stron, w skrzynce i na półce sklepowej lub ułożona na półce w domu! By można było szybko i łatwo przeczytać nazwę i rozpoznać co to za rekord.

Tylna okładka koperty na płytę winylową

Tylna okładka albumu – koperty na płytę winylową – powinna zawierać listę utworów i czas odtwarzania albumu. Typografia może być tutaj inna niż na okładce, ale powinna nadal komunikować się stylistycznie i być czytelna.

Pamiętaj, aby mieć miejsce na tylnej okładce lub wewnątrz na informacje licencyjne i prawne. Wytwórnie płytowe mogą również chcieć dołączyć numery katalogowe. Słodkie zdjęcie Twojego zespołu też jest zawsze mile widziane.

Etykiety środkowe płyty winylowej

Etykiety środkowe to okrągłe papiery pośrodku płyty. W procesie produkcji płyt winylowych są one wypalane w celu usunięcia wilgoci, a następnie dosłownie wciskane w płyty, podczas gdy rowki są stemplowane. Na środkowych etykietach naprawdę chcesz mieć pewność, że jest tam napisane, która strona jest którą, i jakie są nazwy piosenek po każdej stronie. Upewnij się, że masz właściwą listę utworów. Możesz również przypisać jedną stronę z INFO i pozostawić drugą stronę dla grafiki. Ważnym szczegółem jest również szybkość rekordu. Nie wszyscy przestrzegają tych standardów, ale często, w zależności od tego, która strona obraca się szybciej, można wykorzystać projekt do stworzenia efektu wizualnego.

Na koniec, jeśli jesteś muzykiem i bierzesz udział w procesie tworzenia grafiki, pamiętaj, że być może podpisujesz płytę. W takim przypadku upewnij się, że zostawiłeś miejsce na swój podpis na okładce/w miejscu, w którym będziesz ją podpisywać.